prime video

sinemazzi
Amazon'a bağlı online dizi, film, belgesel ve video platformu. Aylık belli bir ücret karşılığında üye olunabilinen platformun içerikleri bilgisayar, akıllı telefon ve tabletlerden izlenebiliyor.
İçerikler ülkelere göre farklılık gösterebiliyor.
https://PrimeVideo.com
haQQo
Öncelikle belirtmem gerekir ki bu yazı Netflix'i gömmek için kaleme alınmamıştır. Ama Netflix'in her geçen çöp içerikleri bünyesine eklemesi kalite kontrolcülerinin hangi kafayla bu çöplere “Olur” verdiklerini sorgulamamıza sebep oluyor.

Yazımın asıl konusu olan Amazon Prime Video'ya dönelim. Amazon Prime Video'dan sonraki bölümlerde Prime Video diye bahsedeceğim.

Prime Video maalesef ülkemizde çok bilinmeyen bir platform. Tıpkı Netflix gibi kendi içeriklerini üretiyor, başka içerik sağlayıcılarından da yapımlar alarak müşterilerine “ikram” ediyor bir ücret karşılığında. Aldığı ücret Netflix'in çok altında. Netflix gibi çoklu ekran (bu çoklu ekran olayını insanlar kullanıcı sayısı olarak kullanıyor. Netflix 1, 2 ve 4 ekran destekli paketleri var ve bu paketlerin özellikleri de farklı. En iyi ses ve görüntü için de 4 ekranlı seçeneği satın almanız gerekiyor) özelliği yok.

Prime Video'nun içeriklerine akıllı telefonlar, Apple Tv, Android Playerler ve akıllı televizyonlarından ulaşabilirsiniz. Tabi bunun için bir uygulama kurmanız gerekmekte. Bu uygulama Netflix'in ki kadar gelişmiş değil. Ama izlediğiniz yapıma kaldığınız yerden başka bir cihazdan devam edebilirsiniz. Beğendiğiniz içerikleri favorilerinize ekleyebilir ve bazı ayarları yine bu APP'den yapabilirsiniz.

Amazon Prime'ı ilk 6 ay boyunca oldukça düşük bir fiyata izlemeniz mümkün.
https://www.primevideo.com adresinden sisteme üye olabilir veya normal Amazon üyeliğinizde kullandığınız bilgilerle sisteme giriş yapabilirsiniz. Benim ülke ayarlarından dolayı aylık ödemem 2.99 Euro. Bu ücret 6 ay sonra değişecek ve sonrasında ne kadar olacağını bilmiyorum. Hatta tüm uğraşlarıma rağmen Euro para birimini USD yapamadım. Bu yazıyı okuyan ve çözümünü bilen biri varsa bana yazarsa memnun olurum.

Prime Video İçerikleri Neler?
Yazımın başında da belirttiğim gibi maalesef Prime Video'nun içerik sayısı Netflix gibi zengin değil. Bu demek değil ki her zaman bu durum böyle olacak diye. Her geçen zaman içerisinde içerik sayısında artış görülüyor. Eklenen içerikler Prime Video'nun kendi yapımları olduğu gibi başka içerik üreticilerinin yapımı da oluyor. Şunu da belirtmekte fayda var. Netflix'te olduğu Primi Video'da ülkelere göre farklı içerik sunabiliyor. Yani Prime Video'nun Türkiye dışındaki içerik sayısı çok daha fazla olabiliyor.

Prime Video kendi yapımları haricinde başka yapımları da içeriğinde barındırıyor. Bu yapımlardan bazılarının Türkçe dublaj seçeneği de var. Türkçe alt yazılı içeriklerin sayısı dublajlı olanlara göre daha fazla. Ayrıca Prime Video'da 2018 yapımı “Can Feda” isimli Türk filminin de yer aldığını belirteyim.
Prime Video'nun ülkelere göre farklı içerik sunduğunu söylemiştim. Türkiye'den ulaşılabilecek Amazon orijinal yapımı dizilerin bazıları şöyle: The Man In the High Castle, Tom Clancy's Jack Ryan, The Marvelous Mrs. Maisel, American Gods, Goliath, Philip K. Dick's Electric Dreams, Sneaky Pete, The Tick, Jean Claude Van Johnson, Bosch, Good Omens, Fleabag, Hand Of God.

Amazon'un içerik konusunda oldukça hassas davrandığını belirmekte yarar var. Netflix gibi bulduğu her şeyi içeriğine eklemiyor. Hakan: Muhafız gibi bir diziyi Amazon asla içeriğine eklemezdi. Haliyle Prime Video'da kalitesiz bir iş göremezsiniz. Tek sıkıntı (aslında sıkıntı da sayılmaz. Çünkü izlemeye ne kadar zaman ayırabiliriz ki?) Prime Video içeriğinin çok sık güncellenmemesi. Ama şimdi servis edilen içerikte uzun zaman sizi götürebilir.

Prime Video Üyeliğimi Nasıl Kaybedip Geri Aldım?
Bu yazıyı hazırlarken fiyatlandırma ile ilgili olarak ta sizlere bilgi vereyim dedi. Ayarları karıştırınca iki adet kredi kartımın sisteme tanımlı olduğunu gördüm. Bu kartlardan birini sildim ve ödemenin çekilmesi gereken kartı teke düşürdüm. Bu karta adres olarak ta Almanya'da yaşayan kız kardeşimin ev adresini verdim. (Daha önce bu adrese Amazon üzerinden ürün kargolatmıştım)

PrimeVideo.com'un ana sayfasına döndüğümde “Almanya Dışından mısınız?” gibi bir soruyla karşılaştım. Beni Amazon.de'ye ve istersem Amazon.com'a yönlendiriyordu. Yani PrimeVideo.com'da yapabileceğim bir şey kalmamıştı.
Hemen Amazon Müşteri Hizmetlerini aradım. Uzun bir telefon görüşmesiyle yaşadığım durumu kendilerine anlattım. Bu arada telefon açmadan önce Amazon.de'ye girerek “Prime” üyesi oldum.

Amazon Prime Üyesi Olmak!
Bu kısım çok önemli. PrimeVideo.com ile Amazon Prime aynı şey değil. Aynı gibi görünüyor olabilirler ama birbirileriyle aslında pek alakaları yok. Ben PrimeVideo üyeliğimi kaybedince Amazon Prime üyesi oldum. Bu üyelik aslında oldukça fazla ayrıcalık sunan bir paketi beraberinde getiriyor. Kargo ayrıcalığı, Online video, hediye kuponlar ve diğer Amazon müşterilerine göre daha fazla indirimleri yakalama şansı.

Prime'ın Prime Video gibi olacağını düşünerek aldığım üyelik benim için hayal kırıklığı oldu. Video içeriği elbet daha geniş. Ama şu var. İçerikler Almanca ve İngilizce olarak sunuluyor. Yani Prime Video'nun sunduğu içeriklerden farklı. Prime Video'nun içeriği Prime'ın içerisinde var ama Prime'ın içeriklerinin ancak bir kısmı Prime Video'da var. Bunu ancak üye olduktan sonra öğrenebildim.

Prime'da Türkçe alt yazı seçeneği olmayınca hemen Amazon Müşteri Hizmetlerinin aradım. Hem kaybettiğim Prime Video'nun akıbetinin hem de Prime'da neden Türkçe alt yazılı içeriklerin bulunmadığını sormak için.

Prime Video'nun Yedi Aydır Türkiye'ye Hizmeti Yokmuş!(?)
Aylardır kullandığım hatta bu yazıyı yazmama sebep olacak kadar içeriğinden memnun olduğum Prime Video meğer Türkiye'ye hizmet vermiyormuş. Ee o zaman ben nasıl kullanıyordum?

Prime Video'ya artık ulaşamadığımı ne yapmam gerektiğini Türk müşteri temsilcisine sordum. Kendileri bana, “Siz nasıl kullanıyordunuz ki? Yedi aydır Türkiye'ye Prime Video hizmet vermiyor. Bu zamana kadar kullanıyor olmanıza imkan yok” dedi. Nasıl yani? Ben sistemin “Bug”u muydum?
Müşteri hizmetleri temsilcisinden aldığım cevabı yeterli bulmadım. Bu sefer mesaj attım. Mesajıma kısa sürede cevap geldi. Ben mesajımda, “Prime ile Prime Video'nun farklı şeyleri olduğunu bilen birisi var mı orada?” tarzında bir şeyler yazdım.
Gelen cevap uzundu. Ama özetleyeyim: “İsteğiniz üzerine Prime üyeliğiniz sonlandırılmıştır.”

Evet bana gelen cevap buydu özetle. Aldığım cevap karşısında şok yaşarken bir yandan da Amazon'a mesaj atıyordum. Yarım saati aşan bir telefon görüşmesi mesajımın hemen ardından gerçekleşti. Yaptığım görüşme de elbet güzel sonuçlanmadı. Çünkü PrimeVide.com diye bir yerden maalesef Türk çalışanlar haberdar değil. Konuştuğum kişi Amazon.de'nin de bana yardımcı olamayacağını en mantıklı işin Amazon.com'a ulaşmak olduğunu söyledi. Ben de Amazon.com'a “Chat” yaparak ulaştım. Telefonla konuşacak kadar İngilizcem olmadığı için en mantıklısı Chat yapmaktı.

Yardım sayfasında Chat'i seçtim. Hiç vakit kaybetmeden hemen yardımcı olabilecek birine ulaştım. Ben yanlışlıkla farklı bir departmanı seçmiş olsam da oradaki yetkili beni Prime Video yetkilisine bağladı. Ve bunlar sayfayı kapatarak değil. Telefon aktarır gibi başka birine bağlanmış oldum.

Yaşadığım problemi anlattım. Artık Prime Video'ya ulaşamadığımı, Prime'ın içeriklerinin de bana hitap etmediğini en önemlisinin de TR alt yazısı olmadığını söyledim. Chat yaptığım kişi Almanya'da oturup oturmadığımı sordu. Almanya'da oturmadığımı ama bazı kargolarımı Almanya'ya yönlendirdiğimi söyledim.
Aldığım cevap şu oldu: “Almanya kargo adresinizi silin. Kredi kartınızı silin. Türkiye'den girdiğiniz adresi birincil olarak işaretleyin ve ona kredi kartını bağlayın.”
Hiç ümidim yoktu. Dediklerini teker teker yaptım. Bu sırada ekranım yanıp sönmeye başladı, “2-3 saat sonra PrimeVideo.com'a yeniden giriş yapın” diyordu Chat yaptığım kişi.
Adres ve kredi kartı ile ilgili olarak söylenen her şeyi yaptım.
Sonuç?
Amazon Türkiye, Amazon Almanya'nın çözemediğini Amazon Amerika çözmüştü. Beş dakika bile beklemem gerekmedi. Üyeliğim geri gelmiş, izleme listeme kavuşmuştum.
Eğer PrimeVideo.com üyeliğiniz varsa siz siz olun ayarlarınızla oynamayın.
Netflix'ten, Netflix'in Hakan: Muhafız gibi bir diziyi bünyesine katmasından, Fatmagül'le yeni dizi hazırlığından benim gibi haz almıyorsanız, Prime Video veya Prime (yabancı dil sorunu olmayanlar için) tam size göre.